Jak zrobic wino w domu? Podstawowe informacje

Jednym z priorytetowych powodów, dla których podejmujemy zrobienie wina, piwa, miodów pitnych w domu, jest chęć stworzenia alkoholu o wyjątkowych walorach smakowych. W wielu przypadkach wino zrobione domowym sposobem jest o wiele lepsze od kupionego w sklepie.

Mnóstwo radości sprawi nam poczęstowanie rodziny,  znajomych alkoholem własnej roboty i usłyszenie od nich słów podziwu oraz zachwytu. Każdy, kto posiada owoce na swojej działce, lub dostaje je od rodziny, znajomych, bądź kupuje – może przerobić je na wino domowe.

Do stworzenia własnego wina wystarczą:

Owoce świeże – są podstawowym produktem do wyrobu wina. W naszej domowej winiarni możemy użyć każdego owocu dostępnego na rynku np.: truskawki, maliny, gruszki, winogrono.  Do produkcji domowego wina użyte mogą być także owoce południowe np.: cytryny, pomarańcze, ananas, kiwi.

Owoce suszone – są rewelacyjnym dodatkiem do wina (dostępne przez cały rok). Przy korzystaniu z owoców suszonych należy wziąć pod uwagę to, że  na skutek odparowania wody składniki występują w dużym zagęszczeniu – zaleca się zamoczenie w wodzie na jakiś czas.

Zboża – najczęściej wykorzystywane ze zbóż przy wyrobie win to: żyto, pszenica, ryż i kukurydza. Przygotowanie z nich wina jest bardzo proste. Surowiec ten nie wymaga wstępnej obróbki jak w przypadku owoców świeżych.

Kompoty, dżemy – możemy je przerabiać na wina, należy używać tylko nie zepsute

Etapy produkcji wina:

  • Wybieramy odpowiednie dla nas owoce.
  • wyciskamy sok z owoców przy pomocy np. prasy. Przed wyciskaniem soku w nie których przypadkach potrzebna będzie wstępna fermentacja – umieszczenie owoców w wysokich kadziach
  • fermentacja: Jedną z popularnych metod jest umieszczenie wina z drożdżami w kadziach i dokładne kontrolowanie temperatury, składu drożdży.Fermentacja może trwać nawet do kilku tygodni.
  • filtracja: oczyszczanie wina z drobnoustrojów, zbędnego osadu.
  • dojrzewanie i butelkowanie: składowanie wina w odpowiednich warunkach. Składowanie może trwać nawet od pół roku do 3 lat.

 

Galeria win